zamek szyfrowy AC-03A1, zamki szyfroweNa rynku obecnie górują trzy rodzaje zamków elektronicznych. Są to zamki otwierane kartą zbliżeniową, zamki biometryczne, czyli identyfikujące cechy ludzkiego ciała, oraz zamki szyfrowe, którym przyjrzymy się dziś bliżej.

Charakterystyka zamków szyfrowych

Zamki szyfrowe posiadają klawiaturę wzorowaną na telefonicznej (mają 12 klawiszy), za pomocą której wpisujemy zaprogramowany wcześniej kod otwierający zamek. Jednym z takich zamków jest zamek szyfrowy AC-03A1. Rozwiązanie to ma wiele plusów – przede wszystkim nie musimy nosić ze sobą kluczy, jest to wygodne i pozwala na uniknięcie problemów w przypadku, gdybyśmy o kluczach zapomnieli.

Nie powinniśmy obawiać się o próby złamania kodu PIN, bo większość zamków jest odporna na wandali. Wykonywane są z wytrzymałych materiałów, a także posiadają specjalne zabezpieczenia. Jeżeli ktoś wpisze nieprawidłowy PIN, zostajemy o tym powiadomieni, a jeżeli nieprawidłowy kod wpisany zostanie trzy razy, włączony zostaje alarm.

Istnieje możliwość złamania kodu PIN, ale jest ona znikoma, natomiast największym problemem może być zapisany na kartce, a następnie zgubiony PIN. W razie problemów lub zagubienia kodu PIN, zawsze możemy dokonać jego zmiany. Łatwo możemy również przekazać kod PIN znajomej osobie, której chcemy udostępnić wstęp do domu, nie ma konieczności przekazywania kluczy czy programowania odcisku palca. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w biurach jak i innych miejscach pracy, przy czym zamki szyfrowe można oczywiście zastosować i w domu.