Od zawsze jedną z podstawowych potrzeb człowieka było zapewnianie bezpieczeństwa sobie i najbliższym. W dzisiejszych czasach pragniemy zabezpieczać także nasze rzeczy, na które ciężko pracujemy i które są dla nas ważne. Właśnie dlatego będąc w miejscach publicznych, tak często korzystamy z rozwiązań umożliwiających nam pozostawienie naszych rzeczy w miejscu, do którego inni nie będą mieli dostępu. Systemem często wykorzystywanym w miejscach, w których można bezpiecznie przechowywać rzeczy jest magnetyczny zamek do szafki ubraniowej

Jak działa magnetyczny zamek do szafki ubraniowej

Magnetyczny zamek do szafki ubraniowej działa na zasadzie całkowitego ograniczenia dostępu do szafki w momencie zatrzaśnięcia się jej drzwiczek, którą to można otworzyć jedynie za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego celu klucza magnetycznego. Dzięki temu, jedynie osoba posiadająca klucz jest w stanie dostać się do danej szafki. W zależności od rodzaju zamka elektrycznego jego zamknięcie następuje z chwilą zatrzaśnięcia się drzwi lub kiedy przyłożymy do niego specjalny klucz. Otwarcie natomiast możliwe jest wyłącznie przy użyciu dedykowanego klucza. Niewątpliwą zaletą zamka magnetycznego jest fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnych zamków nie da się go otworzyć przy użyciu innego narzędzia, takiego jak drut czy wsuwka. Chociaż w przypadku zgubienia specjalnego klucza, brak alternatyw do otwierania zamka może stanowić problem.

Zastosowanie zamka magnetycznego

zamek do szafki ubraniowejMiejscami, w których najczęściej możemy spotkać się z wykorzystaniem magnetycznych zamków, które mają zabezpieczać przed nieuprawnionym dostępem do rzeczy przechowywanych w szafkach są miejsca publiczne. Wszędzie tam, gdzie zostawiamy swoje rzeczy na przechowanie potrzeba stosowania specjalnych zabezpieczeń jest konieczna. Dlatego też na basenach czy w szatniach klubów fitness i siłowni magnetyczny zamek do szafki ubraniowej stanowi podstawę. Z jego zastosowaniem możemy też spotkać się w strefach usługowych, takich jak dworce czy galerie handlowe, gdzie zostawiamy czasowo swój bagaż. Jednak niekonwencjonalny sposób wykorzystania tego urządzenia możliwy jest również w domu. Zamki magnetyczne idealnie sprawdzą się przy małych dzieciach, które mają tendencję do otwierania wszystkiego. Za pomocą tego typu zamka możemy szczelnie zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogłyby zagrażać dziecku lub po prostu, kiedy nie mamy ochoty, co chwilę układać ich w szafkach. W przeciwieństwie do standardowych szafek zamykanych na klucz, które dziecko bez problemu jest w stanie rozbroić, szafki z zamkiem magnetycznym są „nie do ruszenia” przez malucha.

Otwieranie zamka

zamek do szafki ubraniowejNa rynku występuje wiele technologicznych odmian zamków elektronicznych. Jednak do najbardziej popularnego modelu należą te, które obsługiwane są za pomocą transponderów. Zazwyczaj umieszcza się je w brelokach lub kartach magnetycznych. Po przyłożeniu takiej nowoczesnej wersji klucza do zamka zostaje on otworzony. Jest to bardzo szybkie i wygodne, a dobrze wiemy, że sązamek do szafki ubraniowej sytuacje, w których trafienie kluczem do tradycyjnego zamka w drzwiach nie zawsze jest takie łatwe. Co więcej, zamek magnetyczny nie ma możliwości zacięcia się, co zdarza się w przypadku zwykłych zamków. W szatniach i przebieralniach najczęściej transponder umieszcza się w specjalnych opaskach, które pozwalają na wygodne ich przechowywanie na własnym nadgarstku. W zależności od modelu magnetyczny zamek do szafki ubraniowej może być umieszczony zarówno na drewnianych, jak i metalowych drzwiach.