Dziś weźmiemy pod lupę dwa wideodomofony marki Eura z serii Eura Connect: wideodomofon Eura Syriusz w kolorze białym oraz czarny wideodomofon Saturn. Obydwa modele urządzeń w znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo naszych domowników, jeśli jednak stajemy przed decyzją zakupu wideodomofonu – który będzie dla nas lepszy? Poznajmy zatem cechy charakterystyczne tych dwóch modeli.

Cechy wspólne

wideodomofon Eura Syriusz

Tak jak już wyżej zostało wspomniane, obydwa modele pochodzą z tej samej serii Eura Connect, więc nie dziwi fakt, że posiadają wiele wspólnych cech. W obydwu przypadkach montaż stacji bramowej jest natynkowy, a ilość żył wynosi 4. Komunikacja w tego typu wideodomofonach przebiega przez przewody. Rygiel zasilany jest z monitora za pomocą dwóch dodatkowych żył. W obu przypadkach zasilanie wynosi 12 V DC, a zasilacz jest oczywiście dogniazdkowy. Niestety wideodomofony Syriusz i Saturn nie są wyposażone w interkom. Dzięki tym urządzeniom mamy możliwość otwierania bramy oraz rozbudowywania samego urządzenia. Wideodomofony nie są wyposażone w ekrany dodatkowe, a ich pamięć jest taka sama: urządzenie może pomieścić 100 zdjęć. Każde urządzenie może obsługiwać tylko jednego abonenta. Kąt widzenia kamery jest w obu przypadkach taki sam (55/62°) i nie można go regulować. Stopień szczelności wymienionych wideodomofonów z tej serii jest dość wysoki, ponieważ wynosi IP 44. Wideodomofony mogą pracować w temperaturze od -18° do 50° C.

Różnice

wideodomofon Eura Saturn

Na podstawie powyższego opisu, charakterystyki danych technicznych tych urządzeń widzimy, że więcej cech jest wspólnych. Co zatem rozróżnia te dwa modele wideodomofonów? Monitor i wielkość stacji bramowej. W wideodomofonie Syriusz przekątna ekranu to 4,3”, a dokładne wymiary monitora to 136 x 143 x 23 mm, zaś wymiary stacji bramowej wynoszą 198 x 82 x 52 mm. W przypadku modelu Saturn przekątna ekranu to aż 7”, wymiary monitora
128 x 225 x 23 mm, natomiast wymiary stacji bramowej to 144 x 64 x 52 mm. Istotną różnicą jest także cena. Za
wideodomofon Eura Syriusz musimy zapłacić około 400 zł, natomiast Saturn jest o 300 zł droższy.

Wnioski

Możemy się zdecydować na tańszy model, który ma mniejszą przekątną ekranu i nieco większą stację bramową lub na model o 300 zł droższy, w którym tak naprawdę płacimy za większy o niecałe 3” ekran. Każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu ważna jest dla nas wielkość ekranu.