Rozwój technologiczny współcześnie już nikogo nie zaskakuje, przynajmniej nie w takim stopniu jak ćwierć wieku temu. Ich dostępność oraz stosunkowo niska cena w przypadku artykułów tak prozaicznych jak domofony czy telefony komórkowe.

Ciche wprowadzenie luksusu technologicznego do domu przebiegło raczej bez większego echa. Miniaturyzacja urządzenia sprawiła, że brzydkie puszki z czasem zaczęły być zastępowane estetycznymi oprawami, co za tym idzie również minimalizacją potrzebnych urządzeń dodatkowych.

Ewolucja domofonów nastąpiła wraz z nastaniem ery Internetu, kiedy z czasem odrzucono klasyczne okablowanie urządzeń zastępując je systemami bezprzewodowego łączenia. Słuchawki unifonów zaczęto zastępować interkomami z wbudowanym panelem głośnomówiącym, a wbudowane kamery w systemy bramofonowe oraz doposażenie domofonów w monitory wizyjne doprowadziło do wprowadzeni an rynek wideodomofonów.


 

Rozwój tych urządzeń również dotyczył kompleksowego wyposażenia paneli. Obecnie monitory wideodomofonów integrują w jednym systemie możliwość obsługi stref alarmowych, zarządzanie systemem bezpieczeństwa w postaci zdalnego otwierania bramy wjazdowej, furtki czy drzwi wejściowych, kończąc na systemach związanych z obsługa domów inteligentnych- obsługi radia, odbioru telefonu, a nawet sterowania roletami czy oświetleniem.

Zintegrowane panele sterujące to jeden z najpopularniejszych współcześnie systemów przeznaczonych do montażu nie tylko w dużych obiektach halowych, ale także w domach prywatnych czy mieszkaniach.

Proces integracji urządzeń to charakterystyczny element procesu internet od things tzn. Internetu rzeczy. Poza wspomnianymi domofonami, które idealnie realizują procesy w ramach artykułów gospodarstwa domowego, kwestie technologiczne dotyczą również artykułów oświetleniowych, grzewczych, kończąc na odzieży (wbudowane czujniki gps czy alarmowe rfid).