domofonWybór domofonów na rynku jest ogromny, nie łatwo zdecydować się na jeden model. Wyróżniamy domofony analogowe jak i cyfrowe, czym się różnią? Poniżej krótka charakterystyka domofonów.

Domofony analogowe

Jest to starszy typ domofonów. Nie oznacza to jednak, że jest gorszy. Domofon analogowy posiada kasetę bramową, czyli część montowaną na bramie lub drzwiach wejściowych, kaseta ta wyposażona jest w głośnik, przycisk oraz mikrofon.

Druga część domofonu to unifon, czyli słuchawka, która dokładniej opisana została we wcześniejszym poście. Unifon montowany jest wewnątrz domu.

Domofony cyfrowe

Posiadają cyfrową centralę z dekoderami. Zasada działania centrali jest taka sama jak w przypadku kasety bramowej w domofonach analogowych. Centrala to tablica zawierająca nazwiska lub numery osób, do których chcemy dzwonić, również posiada głośnik, przyciski i mikrofon.

Atutem domofonów cyfrowych jest możliwość wbicia kody dostępu, który oszczędzi nam czasu na poszukiwania kluczy. Poza tym możemy ustawiać takie parametry jak czas wejścia, długość rozmowy czy dzwonienia.

Który domofon wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb, w domach jednorodzinnych sprawdzą się domofony analogowe, mamy także możliwość wyboru domofonów wielorodzinnych, które posiadają większą liczbę unifonów połączonych z kasetą bramową. W mieszkaniu domofon cyfrowy zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę, domofon cyfrowy podłączyć można z systemem ochrony.

Na rynku dostępne są również domofony analogowo-cyfrowe. W takim domofonie najczęściej połączony jest analogowy unifon z cyfrową kasetą bramową, pozwala to na wejście poprzez wpisanie kodu albo przybliżenie przeznaczonej do tego karty.