Jeśli mieszkacie w kilkurodzinnych budynkach i zastanawiacie się, czy domofony wielorodzinne będą dobrym rozwiązaniem.

Domofon, nazywany też bramofonem, jest urządzeniem elektronicznym. Dzięki niemu możliwa jest komunikacja na małe (choć coraz większe wraz z rozwojem technologii) odległości. Zazwyczaj chodzi o odległość pomiędzy zewnętrzną kasetą bramową i słuchawką unifonu, którą montuje się w wewnątrz pomieszczenia.

Domofony są idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy żeby nasi najbliżsi czuli się bezpiecznie. Bardzo często te urządzenia kojarzy się osiedlami, ostatecznie z pojedynczymi blokami, lub – z drugiej strony – z domami jednorodzinnymi. A tymczasem na rynku jest coraz więcej domofonów wielorodzinnych, które są doskonałe do instalacji w prywatnych domach, w których żyje więcej rodzin.

Niezależnie od tego, ile rodzin mieszka w budynku, można dobrać domofon, który obsłuży każdą z nich i zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Domofony wielorodzinne można dobrać zależnie od tego, czy chcemy montować je podtynkowo, czy natynkowo. Często zdarza się, że obie opcje są dostępne w jednym modelu pod warunkiem, że odpowiednio osłonimy urządzenie.

Kolejnym wyborem, przed którym staniemy, jest wybór pomiędzy domofonami analogowymi i cyfrowymi. Domofon analogowy jest najprostszą wersją urządzenia. Kaseta na bramie posiada wizytówki i odpowiadające im przyciski, a także mikrofon i głośnik. W lokalach instaluje się unifony, które przypominają słuchawki telefoniczne. Domofony cyfrowe są nowocześniejszą wersją tych urządzeń. Posiadają cyfrową klawiaturę, którą można wybrać numer lokalu, lub wpisać kod otwierający drzwi. Domofony cyfrowe mają też wyświetlacz, który pomaga w programowaniu systemu i obsłudze serwisowej. Domofony cyfrowe sprawdzają się w dużych instalacjach. Jeśli jednak chodzi o wielorodzinny dom, swoją rolę doskonale spełnią domofony analogowe, które jednocześnie nie obciążą kieszeni.

Koszty domofonów wielorodzinnych mogą się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W tym zakresie decyzję każdy musi podjąć sam zależnie od środków którymi dysponuje. Najtańsze domofony wielorodzinne, jeśli rozłożymy koszty na wszystkich zainteresowanych, nie będą kosztować dużo, a i tak spełnią swoją rolę. Wobec tego, zw względu na niewątpliwe zalety, warto rozważyć zakup urządzenia.