Niezależnie od tego czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy w mieszkaniu, kwestie bezpieczeństwa dla każdego są bardzo istotne. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie na wielu nowoczesnych osiedlach instaluje się specjalne domofony, które umożliwiają podgląd obrazu na żywo z kamery na ekranie monitora. Wideodomofon rodzinny cenią sobie także posiadacze prywatnych domów. Dzięki niemu możemy sprawdzić kto stoi pod bramą, zanim wpuścimy go do środka.

Wbrew pozorom instalacja takiego urządzenia nie jest szczególnie skomplikowana. Pierwszym krokiem jest ustalenie systemu zasilania jakie posiada nasz wideodomofon rodzinny. Najczęściej spotykanym jest zasilanie lokalne, w którym każdy z pojedynczych elementów podłączony jest do sieci we własnym zakresie. Zasilanie lokalne znacznie upraszcza procedurę instalacji. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że późniejsze ewentualne usterki techniczne są dużo łatwiejsze do naprawienia. Drugim typem zasilania jest zasilenie centralne, które spotyka się zazwyczaj w bardziej zaawansowanych systemach. Umożliwia ono zarządzanie zasilaniem z jednego miejsca, lecz instalacja jest dużo bardziej skomplikowana. Konieczne jest w tym przypadku położenie dodatkowej linii zasilającej i zmierzenie poziomów energetycznych na końcach przewodów. Dodatkowo jeśli w przyszłości chcemy rozbudować nasz system o kolejne monitory, będziemy musieli zastosować układy przekaźnikowe, które doprowadzą zasilanie do nowych elementów.

Kolejnym etapem jest okablowanie. W tym przypadku mamy dwie możliwości: okablowanie wielożyłowe i koncentryczne. Zaletą okablowania wielożyłowego jest większa giętkość i elastyczność w prowadzeniu przewodów, a także fakt, że mniejsza łączna średnica kabli ułatwia ich późniejsze zamaskowanie w mieszkaniu. Okablowanie koncentryczne ma z kolei taką przewagę, że jest niewrażliwe na zakłócenia zewnętrzne. Dodatkowym atutem jest dowolna długość pojedynczego segmentu okablowania.

Jeśli planujecie zamontować wideodomofon rodzinny i nie możecie się zdecydować jaki rodzaj okablowania wybrać, pierwszym krokiem powinna być analiza potrzeb oraz oszacowanie długości wynikowych segmentów. Jeśli liczą się dla nas kwestie estetyczne i nie mamy gdzie schować kabli, lepsze będą przewody wielożyłowe. Jeśli robimy mamy możliwość schowania okablowania, wskazane będzie okablowanie koncentryczne.